Головна | Вхід
Категорії розділу
Центр обслуговування пільгових категорій населення [249]
Загальний відділ [5]
Центр надання адміністративних послуг соціального характеру [21]
Різне [47]
Реєстр колективних договорів [35]
Пошук
Головна » Статті » Центр обслуговування пільгових категорій населення

Про ризики нелегально працевлаштування

Згідно з Конституцією України кожна людина має право на працю, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. Але ще чимало громадян живуть днем нинішнім, тому доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин – “тіньовою” зайнятістю. “Тіньова” зайнятість і “тіньова” заробітна плата (так звана “зарплата в конвертах”) – проблемні явища, що, на жаль, на сьогодні залишаються актуальними. Адже використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, що суттєво впливають на життя людини.

Легальна трудова діяльність–це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників захисту від незаконного звільнення; отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця; гарантованої виплати заробітної плати двічі на місяць; права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів; соціальну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами; додаткових відпусток, передбачених Законом України „Про відпустки”; права на оплату листка непрацездатності; втрату трудового стажу; втрату страхового стажу для отримання пенсії і як результат отримання мінімальної пенсії за віком; права не залучатися до понаднормових робіт без згоди працівника; соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання; цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Сьогодні багато працівників отримують офіційну зарплату на рівні або меншу за мінімальну, а решту – у “конверті”. Це явна ознака прихованої зайнятості, коли людей оформлюють на роботу погодинно, проставляють їм у табелі робочого часу 2 або 4 години, тоді як вони працюють по 8 годин на день. Відповідно й показують зарплату за 2 або 4 години, а решту платять “у конвертах”. У результаті людина втрачає велику частку майбутньої пенсії. Таким чином роботодавці порушують права і гарантії працівників на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Забезпечувати гідне життя людині може тільки праця і належна заробітна плата. Але, отримуючи заробітну плату, найманий працівник іноді не замислюється над тим, чи визнані його трудові права і чи буде він захищений у випадку їх порушення роботодавцем. Це трапляється тоді, коли трудові відносини між роботодавцем і найманим працівником неоформлені належним чином. Основна причина такого негативного явища – це ухилення від сплати податків та обов’язкових платежів.

З одного боку, відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників можливості захищати свої трудові права, зокрема, на виплату заробітної плати, пільг, соціальних гарантій, на пенсійне забезпечення. Якщо немає жодного документу, навіть цивільного-правового договору, то відстояти свої права у суді буде нереально. З іншого боку – це свідчення наявних порушень законодавства, як роботодавцем, так і працівником.

Самі працівники повинні розуміти необхідність оформлення трудових відносин для власного добробуту сьогодні та в майбутньому, захисту своїх конституційних прав.

Щоб запобігти власному нелегальному працевлаштуванню потрібно відразу вимагати офіційного оформлення своїх трудових відносин із роботодавцем.

Чинним законодавством України передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність роботодавців за використання праці неоформлених працівників.

Категорія: Центр обслуговування пільгових категорій населення | Додав: УПСЗН (15.12.2014)
Переглядів: 405
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2025
Хостинг від uCoz